صنایع دستی شهر

از جمله صنایع دستی شهر فیروزآباد قالی، گلیم، گبه، چنته بافی، خورجین بافی، شیشه درمه، ایی بافی، وارونه چینی، جاجیم،دستبافت های عشایری،رنگرزی گیاهی و جاجیم می باشد که از دیرباز در این دیار بدست هنرمندان تولید می شده است.پرونده ثبت ملی این شهر به عنوان شهر دستبافت های عشایری در دستور کار میراث فرهنگی استان قرار دارد.

گلیم

برای بافت گلیم معمولا از نقشه استفاده نمی شود،نقشه ها ذهنی است و بیشتر از طرح هایی استفاده می شود که از گذشتگان به امروز انتقال پیدا کرده.البته با انتقال گلیم بافی به شهرها استفاده از نقشه نیز رایج شده است. در شهر کارگاه های انفرادی موجود است به صورتی که در هر خانه یک کارگاه دستبافت وجود دارد.

گلیم های قشقایی نه تنها در ایران که در سطح جهان نیز مورد استقبال مردم است.

گبه

گبه نوعی قالی بافته، با پرزهایی بلند و پودهای بسیار که اصولا درشت بافت است.این نوع بافت ها در عشایر جنبه خودمصرفی دارند.در گبه های قشقایی بافنده از نقش ها و رنگ های گوناگونی استفاده می کند،برخلاف دیگر نواحی که خودرنگ است.از نقش های پرطرفدار لبه بافان ایل قشقایی نقش شیر می باشد، که نمادی از جوانمردی ست.نقش های ستاره،نقش خشتی،نقش حیوانات متفاوت و لچک ترنج و … نیز در گبه بافی بسیار پرکاربرد است.گبه های قشقایی تمام پشم است که در اندازه های متفاوت بافته می شود.

جاجیم

عشایر قشقایی از جاجیم برای پوشاندن اثاثیه و رختخواب درون چادر استفاده می کنند.که به آن پوشن هم می گویند.جاجیم ها در رنگ های مختلف بافته می شوند که رنگ های روشن در آن بیشتر بکار می رود.جاجیم های کوچک بیشتر به عنوان روانداز استفاده می شود.نقش های جاجیم شامل :نقش آینه کگل،نقش موازی،نقش شطرنجی،نقش مدخل و…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

19 − ده =

فهرست