وجه تسمیه نام شهر

درباره تاریخچه شهر فیروزآباد چنین آمده است که؛ اردشیر بابکان (بنیان گذار سلسله ساسانی) پس از پیروزی بر والی فارس، فیروزآباد را که منطقه ی مناسبی می پنداشت انتخاب کرد. اردشیر بعد از شکست اردوان (آخرین پادشاه اشکانی)، فیروزآباد را که به صورت باتلاقی بود با دیوارکشی، به بلندی ۸ متر و درازای چهار کیلومتر و همچنین با کندن تونل زه کشی کرد و شهری دایره شکل به نام اردشیر کوره بنا کرد. اردشیر کوره به معنی شکوه اردشیر است. وی شهر را بصورت دایره ای بنا کرد تا نمادی از جهان آن روز باشد و اینکه اردشیر صاحب جهان است. در دوره بهرام گور این شهر گور نامیده شد. بعد از فتح شهر در صدر اسلام کلمه ی عربی “جور” در آثار نوشتاری استفاده می شد ولی عموم مردم شهر را گور می نامیدند. این شهر در سده های اولیه اسلام و زمان شاهنشاهی ساسانی یکی از پنج ناحیه معروف فارس بوده.

در دوره عضدالدوله دیلمی، هر زمان که به شهر گور می رفت، مردم با کنایه می گفتند ملک به گور رفت یعنی پادشاه مرد. به همین سبب عضدالدوله نام شهر را از گور به فیروزآباد تغییر داد. عضدالدوله پیش از پادشاهی “فیروز” نام داشته.

پس از مرگ اردشیر، طراحی شهر فیروزآباد، که دایره‌ای شکل بوده مورد تقلید بسیار قرار گرفته و تا سده‌های میانه، نزدیک به چهار صد شهر به این شکل بنا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × 2 =

فهرست