آب و هوا

آب و هوا:

فیروزآباد از نظر آب و هوایی به ناحیه ی بیابانی غرب آسیا تعلق دارد، آب و هوای آن در ارتفاعات معتدل، در دره ها و دشت ها گرم تا معتدل مایل به گرم است و از نظر بارندگی جزء نواحی خشک به حساب می آید. اما با درنظر گرفتن عوامل جغرافیایی مثل ناهمواری ها،بادهای باران آور غربی ، بادهای موسمی تابستان و پوشش گیاهی این منطقه را به سه ناحیه ی آب و هوایی می توان تقسیم کرد:ناحیه گرم و خشک، ناحیه سرد کوهستانی و ناحیه معتدل.

اطلاعات جغرافیایی شهر:

فیروزآباد در جنوب غربی استان فارس با مساحتی حدود ۳۵۷۵ کیلومتر مربع، ۹/۲ درصد کل مساحت خاکی استان فارس را به خود اختصاص داده است. موقعیت جغرافیایی آن ۵۲ درجه و ۳۴ دقیقه و ۱۵ ثانیه ی طول شرقی و ۲۸ درجه و ۵۰ دقیقه و ۳۰ ثانیه ی عرض شمالی در مرکزیت شهرستان فیروزآباد قرار دارد.

از شرق و شمال شرقی به کوه میمند، از غرب به شهر فراشنبد، از جنوب به کوهستان های جنوبی شهر فیروز آباد و جایدشت و روستای دهرم محدود می شود. ارتفاع شهر از سطح دریا ۱۳۳۰ متر است و فاصله آن تا مرز استان یعنی شهر شیراز برابر با ۱۰۹ کیلومتر می باشد.

توپوگرافی:

از نظر توپوگرافی کوهستانی دارای دشت دامنه ای و تپه ماهور است که ارتفاعات عمده ی آن به دنبال رشته کوه های زاگرس به صورت دو رشته در جهت شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده است. مرتفع ترین نقطه آن در ۳۱۶۷متری سطح دریا (کوه سفیدار)، حد وسط آن در ۱۳۲۷ متری سطح دریا (فیروزآباد) و پست ترین نقطه ی آن ۸۰۰ متر (کنار سیاه) است. ارتفاع متوسط این شهرستان از سطح دریا، ۱۶۰۰ متر است و مهم ترین رشته کوه های شهرستان شامل : رشته کوه پادنا، کوه اقر (هایقر)، کوه فراشبند، کیلاغ کوه

میزان بارندگی سالانه:

طی سال های ۷۱-۸۱ به طور متوسط ۱/۷۴۳ میلی متر در سال بوده است و بیشترین متوسط بارندگی در طول ۱۰ سال ۶/۱۵۳ میلی متر در آذرماه می باشد. در سال ۱۳۹۱ میزان بارندگی ۶/۴۶ میلی متر بوده است.

موقعیت جغرافیایی شهر فیروزآباد
موقعیت جغرافیایی شهر فیروزآباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × 4 =

فهرست